Segregácia ako nástroj pomoci „slušným ľudom“

Autor: Dušan Gábor | 8.4.2011 o 14:32 | Karma článku: 7,96 | Prečítané:  3288x

Novela zákona z dielne ministra spravodlivosti je na jednej strane vodou na mlyn všetkým zarytým odporcom sociálne inklúzie znevýhodnených skupín obyvateľstva, na strane druhej bude kontraproduktívnym nástrojom snahy tretieho sektora a sociálnych politík štátu.

Novela zákona z dielne ministra spravodlivosti je na jednej strane vodou na mlyn všetkým zarytým odporcom sociálne inklúzie znevýhodnených skupín obyvateľstva, na strane druhej bude kontraproduktívnym nástrojom snahy tretieho sektora a sociálnych politík štátu.

Tento štát pozná len občanov slovenskej republiky ... podľa vyjadrenia ministra však máme „slušných ľudí“ a teda zároveň druhú skupinu neslušných ľudí. Tých neslušných ľudí myslí osoby žijúce vo vylúčených lokalitách ... a ak by som bol priamejší myslí tým predovšetkým Rómov. Už tu je jeden veľký precedens. Všetky opatrenia sociálnej politiky štátu viac či menej adresné končia na rovine neslušných ľudí.

Ministerstvo rozhodne o odčlenení časti obce a vytvoria sa tak dva nové subjekty. Nuž povedzme sa časť „slušných obyvateľov obce“ rozhodne že už majú dosť svojich „neslušných“ spoluobčanov a tak požiadajú o odčlenenie územia na ktorom žijú. Teda už v tomto štáte nebudeme stavať len múry, aby sme explicitne odčlenili od nežiaducich, ale budeme ich rovno ešte výraznejšie segregovať do samostatných obcí. De jure teda vznikne nový obecný subjekt, ktorý môže mať aj viac ako tisíc obyvateľov. Na Slovensku máme lokality v ktorých sú osady o počte 1500-až 2000 obyvateľov.

Krok B však z pohľadu ministerstva akoby premyslený nebol. Dnes, keď snáď celé Slovensko videlo video prejavu starostu z nemenovanej obce urobíme krok, ktorý nám zďaleka nepomôže riešiť túto situáciu. Naopak, bude mať štát problém, kto bude vykonávať legislatívu spojenú s chodom novovzniknutej obce.

Ak by sme aj našli niekoho, kto si zoberie na starosť a bude predstaviteľom obecného zriadenia v tejto novej obci v s „neslušními“ , na akom území vzniknú a čo bude považované za ich katastrálne územie. Vysoké percento lokalít o ktorých je v novele zákona reč, je na nevysporiadaných pozemkoch. Nie je možnosť postaviť v osade legálne ani komunitné centrum nie to ešte obecný úrad.

Tí „slušní“ však zabúdajú, že zmena katastrálneho územia nič nezmení a oni sa budú musieť so svojimi susedmi naučiť žiť, že stále budú chodiť na ich polia a do ich sadov. Pravda je, že to nebudú domáci z osady ale obyvatelia z druhej obce.

Precedens v obci Žehra spustí obrovskú vlnu odčleňovania.

Nastaví vlnu segregácie a diferenciácie ktorá je v rozpore s politikou EÚ.

Dielo populizmu má podobu, ktorú radi budú počúvať všetci tí, ktorých názory sú v rozpore s sociálnou inklúziou.

Je mi ľúto, že jednou novelou zákona sa zničí roky trvajúca snaha o sociálne začleňovanie sa marginalizovaných skupín obyvateľstva. Množstvo hodín ľudskej práce a nemalých finančných prostriedkov. Hlavne že, slušný obyvatelia nebudú mať na svojom území tých neslušných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

SVET

Macron si vypočuje Fica, Orbána a Poľsko vynechá

Francúzsky prezident na ceste do strednej Európy obíde Maďarsko aj Poľsko.


Už ste čítali?